- Lid sinds
- 31 aug 2004
- Berichten
- 13.160
- Waardering
- 52
AREND CLAHSEN
AMSTERDAM - Nederland staat voor het eerst sinds 2002 in de top- tien van de meest competitieve economieën in de wereld. Van plaats vijftien steeg Nederland naar de achtste plek op de jaarlijkse ranglijst die het Zwitserse International Institute for Management Development (IMD) vandaag presenteert.
Positieve aanjagers zijn de economische groei, de lage inflatie en het begrotingsbeleid. Ook de gestegen investeringen in Nederland en van Nederlandse concerns in het buitenland tellen fors mee. De hervormingen op de arbeidsmarkt en in wetgeving gelden als positief.
Na Luxemburg is Nederland op de ranglijst nu het meest concurrerende land uit de eurozone. De koppositie wordt al jaren ingenomen door de Verenigde Staten, dit jaar gevolgd door Singapore en Hongkong. Volgens economen is de opmars van Nederland te danken aan de conjunctuur en aan structurele hervormingen van de overheid. Volgens hoofdeconoom Maarten Leen van ING Wholesale Banking is 'die tweede plek in de eurozone een prima score'.
Alleen Duitsland (16) steeg met negen plaatsen harder op de ranglijst, die door overheden en instituten gevolgd wordt. Opkomende economieën als China (van 18 naar 15) en India (opnieuw op 27) boekten weinig progressie. China kende forse economische groei, maar problemen op het vlak van corruptie, regulering en protectionisme remden de stijging. In India pakten armoede en inflatie negatief uit.
Bij het opstellen van de rangorde worden voor twee derde harde gegevens en voor een derde peilingen onder topmanagers gebruikt.
Een motor achter het Nederlandse herstel was de export. Qua omvang staat die op de zesde plaats van alle landen. De aantrekkende economie in de eurozone zorgde voor de stevige groei. Wel telt de wederuitvoer zwaar mee. Die heeft een lagere toegevoegde waarde dan export van Nederlandse producten.
Volgens Leen en andere geraadpleegde economen van ABN Amro en Fortis Bank is het zaak dat Nederland nu verdere maatregelen neemt om de plek in de top-tien vast te houden. Leen: 'Andere landen zitten niet stil en verbeteren de concurrentiepositie. Als Nederland niets doet, valt het weer terug.'
Helaas heeft het centrum rechtse kabinet al weer plaats moeten maken voor een christen-links kabinet, dus de vreugde zal van korte duur zijn, zeker als de SP nog een keer gaat regeren, maar toch mooi dit!


Merk ook op het verband ertussen.