Nee mobiliteit is het punt waaruit elke beweging start, zonder mobiliteit geen stabiliteit. Bewegingsvrijheid (mobiliteit) is een van de voorwaarden waaraan voldaan dient te worden. Als de mobiliteit ergens in je lichaam beperkt is (en verwar dit niet met flexibiliteit want dat is heel wat anders) dan zijn activiteiten die deze mobiliteit van je lichaam verbeteren functioneel voor het lichaam. Als je geen mobiele beperkingen hebt maar je lichaam is te zwak om stabiliteit te realiseren dan zijn activiteiten die je stabiliteit verbeteren functioneel voor het lichaam. Als je benen te zwak zijn om trap te lopen dan zijn krachtoefeningen die de spier versterken functioneel voor het lichaam. Als je diezelfde trap niet kunt lopen omdat je een vreselijk slechte conditie hebt dan zijn activiteiten die langzaam je conditie verbeteren functioneel voor je lichaam.
Aanvullend: Ik denk dus niet in spieren maar in bewegingspatronen daar je met het denken in spiergroepen alleen de complexiteit van bewegen van het lichaam niet kunt analyseren. Als we kijken naar de ontwikkeling van een mens dan zie ik omrollen, tijgeren, kruipen, knielen, staan, lopen en rennen (in deze volgorde) als basis functies van het lichaam. Al deze ontwikkelingen doorloopt een mens in de levensfase van baby naar peuter. Kijk naar de ontwikkeling van een peuter en je ziet dat kinderen een zeer goede mobiliteit, stabiliteit en posture hebben terwijl ze relatief weinig kracht in hun lichaam hebben.
De focus die wij leggen op de ontwikkeling van spiermassa en kracht is niet nodig voor deze basis functies. Zodra aan deze basis eisen is voldaan kun je je verder ontwikkelen naar prestatie en bekwaamheid (skill) binnen een bepaalde activiteiten. Als je levensstijl en sport activiteit als gevolg hebben dat je een van de basis functies van het lichaam verliest en deze daardoor niet meer naar behoren kunt uitvoeren dan zijn deze activiteiten niet functioneel meer. Het verbeteren van prestaties en bekwaamheid in een bepaald gebied mag niet het verlies van een basis functie elders tot gevolg hebben.
Als je een van deze basis functies van het lichaam als volwassen mens niet meer naar behoren kunt uitvoeren dan moet je terug naar de basis en het niet zoeken in de oefeningen die wij doen daar de basis functies van het lichaam als voorwaarde dienen om deze activiteiten te kunnen uitvoeren. Chronische pijn of constante spanning in bepaalde delen van je lichaam bij een activiteit zijn niet normaal en een indicatie van disfunctie van het lichaam. Wij zijn pijn gewend en sterker nog we gebruiken pijn als een positieve indicator wanneer we trainen want we kennen het gezegde, no pain no gain. Hierdoor zijn we ongevoelig geworden voor de prikkels (signalen) van ons lichaam die waarschuwen dat we een functioneel probleem hebben.