- Lid sinds
- 28 okt 2005
- Berichten
- 13.316
- Waardering
- 7.449
Volg de onderstaande video samen om te zien hoe u onze site kunt installeren als een web-app op uw startscherm.
Notitie: Deze functie is mogelijk niet beschikbaar in sommige browsers.
Wanneer krijgen we.in Nederland eens een keer een echte vrome terrorist.

De balans van de schietpartij in Utrecht staat op drie doden en vijf gewonden. Voorlopig, want drie van die gewonden zijn er erg aan toe.
Onder de dodelijke slachtoffers is een 19-jarige vrouw uit het stadje Vianen, in de buurt van Utrecht. Roos Verschuur werkte in een bakkerij, haar werkgever meldde gisteren dat die niet kon opengaan “wegens een sterfgeval”. Het personeel komt dinsdag samen om hun collega te herdenken.
Ook een vader van drie kinderen kwam om tijdens de schietpartij. Zijn zoons en dochtertje gaan naar een school in Utrecht. Die laat weten dat er dinsdag psychologische bijstand is voorzien voor de klasgenoten van de kinderen. Rinke Terpstra was jeugdtrainer bij voetbalploeg Desto. De voorzitter van de ploeg reageert verslagen: “Dit is verschrikkelijk. We hebben alle leden ingelicht en gaan de komende dagen kijken of we zaterdag gaan voetballen, zegt Frits Velthuijs aan AD. “Morgenavond zijn er bijeenkomsten voor de spelers van JO19-1 en de meisjes onder 11-2. Daar was Rinke een zeer gewaardeerd trainer. Ons medeleven gaat uit naar de familie. Rinke was sinds lange tijd bij DESTO betrokken waar hij zelf voetbalde, tenniste en daarnaast zijn beide zoons en dochter vol passie trainde.
fixed
Na de aanslagen op twee moskeeën in Nieuw-Zeeland heeft terreurgroep ISIS wraak gezworen. De “leiders van de ongelovigen” hebben slechts krokodillentranen gelaten voor de slachtoffers van het bloedbad, zegt ISIS-woordvoerder Abu al-Hassan al-Muhadschir in een audioboodschap.
De echtheid van de ruim veertig minuten durende monoloog kan niet geverifieerd worden. Ze werd wel via de gebruikelijke kanalen van ISIS op sociale media verspreid.
Bij een aanslag op twee moskeeën bracht de vermoedelijke dader Brenton Tarrant (28) vrijdag in het Nieuw-Zeelandse Christchurch 50 personen om het leven. Ook worden ruim 30 gewonden nog in het ziekenhuis verzorgd. De Australische rechts-extremist riskeert een levenslange gevangenisstraf wegens meervoudige moord.
De ISIS-woordvoerder bedreigde in zijn audioboodschap ook de VS en hun bondgenoten voor hun offensief tegen ISIS in Syrië. Koerdisch geleide troepen, met steun van een internationale coalitie tegen ISIS, vallen op dit moment het laatste ISIS-bolwerk in het door burgeroorlog verscheurde land aan. Enkele honderden ISIS-strijders zijn in de stad Baghuz omsingeld.
Jacinda Ardern, de premier van Nieuw-Zeeland, heeft gezworen de naam van de vermoedelijke schutter die afgelopen vrijdag twee moskeeën in Christchurch onder vuur nam en vijftig mensen koelbloedig doodschoot, nooit uit te spreken. De premier opende het parlement vandaag met de Arabische groet ‘as-salaam Aleikum’, ‘vrede zij met u’.
Ardern moedigde Nieuw-Zeelanders aan om in plaats van de naam van de vermoedelijke dader, juist de namen van zijn slachtoffers te laten weerklinken. “Ik smeek jullie: spreek de namen uit van degenen die we kwijtgeraakt zijn, in plaats van de man die hun levens nam. Hij heeft bekendheid gezocht, maar wij in Nieuw-Zeeland zullen hem niets geven, niet eens zijn naam’’, aldus Ardern. Een ding kan ik u verzekeren: u zal me nooit zijn naam horen noemen”, zei ze.
De premier stelde verder dat ze alles zou doen dat in haar macht lag om te voorkomen dat de schutter de aandacht krijgt waar hij zo naar lijkt te verlangen: de man ontsloeg de advocaat die was aangesteld voor zijn verdediging, waaruit zou kunnen blijken dat hij zijn proces wil aangrijpen als platform voor het spuien van zijn extremistische ideeën.
“We moeten doen wat we kunnen om te voorkomen dat hij de bekendheid krijgt die hij zoekt”, aldus Ardern. “Hij had overduidelijk een reeks motieven om deze verschrikkelijke terroristische aandacht te plegen. Zichzelf profileren was er daar een van en dat is iets dat we hem absoluut kunnen onthouden.”
Op de vraag of ze het proces achter de gesloten deuren wilde zien, antwoordde de premier dat “dit niet aan mij is om over te beslissen”.
Ardern beloofde verder, in haar eerste toespraak in het parlement sinds de aanslag, dat ze de families van de slachtoffers zal steunen en waarschuwde Facebook en andere socialemediabedrijven over hun rol in het verspreiden van de video van de aanval. De terrorist streamde zijn daden namelijk live op Facebook. Ook werden links naar zijn manifest op Twitter gepubliceerd.
“Zij zijn de uitgevers, niet slechts de postbode”, klonk het. “We kunnen niet alleen maar toekijken en accepteren dat deze platforms nu eenmaal bestaan en dat wat erop gezegd wordt niet de verantwoordelijkheid is van de plek waarop het materiaal gepubliceerd wordt.”
Drie van de grootste telecombedrijven van Nieuw-Zeeland, Vodafone NZ, Spark en 2degrees, stuurden samen een open brief aan Facebook. “Internetaanbieders zijn de ziekenwagens beneden aan de klif, met botte instrumenten, zoals het blokkeren van sites na de feiten”, schreven ze. Ze vinden dat socialemediabedrijven de “wettelijke plicht hebben om hun gebruikers en de maatschappij te beschermen” en dus moeten verhinderen dat dergelijke inhoud nog geüpload en gedeeld wordt.
Een aantal Nieuw-Zeelandse bedrijven trokken advertenties in op sociale media. Ze reageerden zo op het gebrek aan initiatief dat Facebook in hun ogen aan de dag legt in deze kwestie. Vier dagen na de racistische aanslag van vrijdag liggen nog dertig gewonden in het ziekenhuis. Volgens de ziekenhuizen verkeren negen van hen nog in een kritieke toestand. Woensdag zullen talrijke dodelijke slachtoffers in Christchurch begraven worden. Er zijn intussen al meer dan vijf miljoen euro aan giften ingezameld voor hun nabestaanden.
wij in Nieuw-Zeeland zullen hem niets geven, niet eens zijn naam
